Backlink Analiz

i13

Backlink Analiz

Backlink analiz internet sitelerinin sıralaması ve kalitesi için oldukça önemlidir. Her geçen gün daha yaygın bir kullanıma sahip olan internet siteleri kendi aralarında büyük bir rekabet içerisindedir. Bu noktada birçok farklı alanda içerik üretimi ve paylaşımı yapan internet sitelerinin sayısının her geçen gün artmakta olduğunu dile getirmek yanlış olmayacaktır.

 

İnternet sitelerinin Google gibi arama motorlarında daha üst sıralarda yer almaları kısa süre içerisinde talep ettikleri kitleye ulaşabilmelerini sağlayan önemli bir etkendir. Ancak bir internet sitesinin arama motorlarında üst sıralarda yer alması için sahip olması gereken pek çok farklı etken olduğunu dile getirmek yanlış olmaz.

I13Backlink Analiz Çalışmaları Sayesinde Kalitenizi ve Otoritenizi Yükseltin

İnternet sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer alması ve dolayısıyla daha fazla kullanıcıya ulaşmaları için sahip olmaları gereken en önemli çalışma backlink çalışmasıdır. Backlink adı verilmekte olan bu çalışma bir web sitesinden başka bir web sitesine verilen bağlantılar olarak tanımlanabilir.  Son yılların en popüler kavramları arasında olan ve kullanılması ile birlikte internet siteleri için oldukça avantajlı bir çalışma olarak ele alınan backlink çalışması esnasında birçok farklı faktör göz önünde bulundurulmaktadır.

 

Backlink almak için uygulanabilecek farklı yöntemler bulunmaktadır. En genel tanımı ile backlink kaliteli olduğundan emin olduğunuz bir web sitesinden ücretli ya da ücretsiz şekilde alınabilir. Elbette bu yöntemlerin tamamının doğal olduğunu dile getirmek doğru olmaz. Backlink doğal ya da doğal olmayan farklı yöntemlerle alınabilir.

 

Ancak farklı yöntemler deneyerek farklı internet sitelerinden aldığınız backlinklerin tamamının eşit derecede etki edeceğini dile getirmek doğru olmayacaktır. Eğer internet sitenizin daha üstlerde bir sıralamaya sahip olmasını istiyorsanız mutlaka kalitesinden emin olduğunuz bir internet sitesinden doğal yöntemler ile backlink almanız gerekir. Doğal olmayan yöntemlerle ve kalitesinden emin olmadığınız bir internet sitesinden tercih edeceğiniz backlink çalışması internet siteniz için avantajlı olmayabilir.

 

  • Backlink esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli etken internet sitelerinin PageRank adı verilen değeri ve otorite değeridir.
  • PageRank ve otorite değeri yüksek olan bir siteden backlink alarak sıralamanızı çok daha kolay şekilde üst sıralara taşıyabilirsiniz.

 

Backlink Analizi İnternet Sitenizin Yönlendirmelerini Görmenizi Sağlar

Backlink analiz en genel tanımı ile internet sitenizin hangi sitelerden yönlendirme aldığını görebilmenizi imkan tanır. Bu noktada Google gibi arama motorlarında sıralamanızı yükseltmek için birçok farklı uygulamayı aynı anda gerçekleştirmeniz gerektiğini dile getirmek gerekir. Bu uygulamalarda ilki ve belki de en önemlisi backlink çalışmalarıdır.

 

Bir başka internet sitenizden kendi internet sitenize alacağınız bağlantılar olarak tanımlanan backlink esnasında mutlaka yüksek kaliteli bir site tercih etmelisiniz. Bu tercih internet sitenizin arama motorlarında otoritesinin daha yüksek olarak görülmesini sağlayacak ve bu durum kaliteli içerikler ürettiğini gösterecektir.

 

Backlink oldukça basit bir tanım olsa bile uygulamaya geçirmek karmaşık ve zor olabilir. Bu noktada backlink çalışmalarından önce rekabet içerisinde olduğumuz internet sitelerinin hangi sitelerden backlink aldığını analiz etmeniz gerekir. Yapacağınız bu analiz rakip internet sitelerini yakalamak ve onları geçmek için çalışmalar yapabilmek adına oldukça önemli veriler sunacaktır.

 

Backlink Analiz Sayesinde Rakip Sitelerin Otoritesini Tespit Edin

Backlink analiz çalışmasının sunduğu en önemli avantaj internet sitenize yönlendirme yapan bağlantıları size gösteriyor olmasıdır. Bu sayede internet sitenizin arama motorundaki yeri için daha başarılı çalışmalar yürütebilirsiniz.

 

Pek çok internet sitesi sahibi çeşitli çalışmalar yürüttüğü halde Google gibi arama motorlarında yapılan aramalarda üst sıralarda yer almadığını görmektedir. Bu durum yaptığınız ve uyguladığınız çalışmalardan birinde ya da birkaçında çeşitli problemler olduğunu göstermektedir. Arama motorunda üst sıralarda yer almanıza engel olan problemin ne olduğunu anlayabilmek için backlink analiz uygulamasından yararlanabilirsiniz.

 

Backlink analiz bağlantı aldığınız dış siteler hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlıyor olsa da, sunduğu tek avantajım bu olduğunu dile getirmek doğru değildir. Bunun yanı sıra internet sitenize yönlendirilmekte olan kötü ve kalitesiz bağlantılar hakkında da bilgi sahibi olmanızı sağlar. Bu noktada internet sitenize gönderilen bağlantıların tamamının doğal ve kaliteli olduğunu düşünmeniz çok büyük bir hata olacaktır. Sitenize yönlendirilmiş olan kalitesiz ve spam içerikli bağlantılar ceza almanıza yol açabileceği gibi, bu bağlantıları tespit ederek kaldırmak otoritenizi yükseltmeniz konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

 

Ancak elbette backlink analiz yapmanız gereken tek sitenin kendinize ait olan internet sitesi olduğunu düşünmek doğru değildir. Başarılı bir sıralamaya sahip olmak için yalnızca kendinize yönlendirilen bağlantıları değil rekabet içerisinde olduğunuz diğer internet sitelerine yönlendirilmiş olan bağlantıları da analiz etmek ve bu bağlantılardan da haberdar olmak gerekir. Bu sayede rakip internet sitelerinin fayda gördüğü kaliteli backlink çalışmalarını tespit edebilir ve siz de bu çalışmalardan fayda sağlamayı mümkün hale getirebilirsiniz. Analiz etmek istediğiniz siteleri ve analiz aracınızı seçerek gerçekleştirebileceğiniz bu uygulama, sizlere birçok farklı avantaj katacaktır.

I14

İlgili Yazılar
Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Zorunlu alanlar işaretlenir *