Bir E-Ticaret Sitesinin SEO Konumunu iyileştirmenin Yolları 2023 E-ticaret sitesine Seo

in24

E-ticaret sitesine SEO seçiminde dikkat edilmesi gereken pek çok yol bulunur. Web sitelerini başarılı olabilmesi için SEO konumlarının en doğru şekilde iyileştirilmesi gerekir. Kullanılan bu konumlar sayesinde web sitelerinin daha fazla kişi tarafından ziyaret edilmesi ve sitenin organik trafik çekmesi mümkün olacaktır.

E-ticaret Sitesine SEO Neden Önemlidir?

E-ticaret sitesine SEO seçimi sayesinde web sitelerinin görünürlüğünün ve marka bilinirliğinin artması sağlanır. Web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmesi için SEO hizmetinden faydalanmaları gerekir. E-ticaret sitesine SEO hizmeti ile elde edilebilecek faydalar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Web sitelerinin görünürlüğü artacaktır
  • Hedef kitlenin markayı daha kolay şekilde bulması sağlanacaktır
  • Marka değeri artacaktır
  • Web sitesinin ihtiyaç duymuş olduğu organik trafiğin elde edilmesi sağlanır
  • Web sitelerinin rakipleri ile daha kolay şekilde rekabet etmesi sağlanır
  • Anahtar kelime ve kullanılan ipuçları sayesinde web sitelerinin uzun vadede kalıcı olması sağlanır
E-Ticaret Sitesine Seo
E-Ticaret Sitesine Seo

Https Kullanımı

E-ticaret sitesine SEO konumunun iyileştirilebilmesi için yapılabilecek ilk adım Https geçişinin sağlanmasıdır. Web sitelerinin gelişebilmesi için ihtiyaç duymuş olduğu SEO hizmetleri içerisinde Https adresine sahip olunması önem arz eder. Https adresinin önemi arz etmesinin nedeni ise bu adresini kullanılması sayesinde e-ticaret sitesinin daha güvenilir bir portre çizmesidir.

Alınan SEO hizmeti içerisinde yer alan SSL sertifikasının kurulumunun gerçekleştirilmesi sayesinde web sitelerinde Https adresine sahip olunabilir. Https uzantısının kullanılması sayesinde web siteleri içerisinde yer alan ürünlerin satışında kart bilgilerinin güvenli şekilde kullanılabilmesi mümkün olacaktır. Özellikle e-ticaret siteleri SEO konumunu iyileştirebilmek için mutlaka Https geçişini kullanmalıdır.

Https geçişini kullanılması sayesinde web sitesi arama motorlarında üst sıralarda yer almayı başaracak ve müşterilerine güvenilir bir e-ticaret sitesi olduğunun mesajını verecektir. Potansiyel müşteriler güvenilir bir e-ticaret sitesi üzerinden alışveriş yapmaya daha yatkın oldukları için Https geçişinin kullanılması sayesinde bu e-ticaret sitesini kullanmaya başlayacaktır.

Anahtar Kelime Araştırması

E-ticaret sitesine SEO hizmetinin alınması sırasında konumunun iyileştirilebilmesi için bazı adımlara dikkat edilmesi gerekir. SEO konumunun iyileştirilmesi sayesinde web sitelerinin arama motorlarında üst sıralara çıkması sağlanacaktır. Web siteleri için anahtar kelime araştırılmasının yapılması sırasında rekabet analizini de göz önünde bulundurulması gerekir. İnurdemirel SEO hizmetleri ile web sitenizin ihtiyaç duymuş olduğu anahtar kelime araştırmasının ve rekabet analizinin gerçekleştirilmesini sağlar.

Anahtar kelime araştırması kapsamlı ve detaylı bir süreci içerir:

Adım Açıklama
1. Hedef Belirleme Web sitenizin amacını ve ana hedeflerinizi tanımlayın.
2. Anahtar Kelime Kategorileri Web sitenizin ana temalarını belirleyin.
3. Rekabet Analizi Rakip web sitelerinin hangi anahtar kelimeleri hedeflediğini inceleyin.
4. Anahtar Kelime Listesi Oluşturma Hedeflediğiniz kategori ve alt kategorilere uygun anahtar kelimeleri listeye ekleyin.
5. Arama Hacmi Araştırması Anahtar kelimelerin aylık arama hacimlerini belirleyin.
6. Anahtar Kelime İşbirliği Benzer anahtar kelimeleri gruplayarak anahtar kelime işbirliği oluşturun.
7. Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeleri Uzun kuyruk anahtar kelimelerini (daha uzun ve özgün ifadeler) düşünün ve listeye ekleyin.
8. Anahtar Kelime Öncelik Sıralaması Anahtar kelimeleri önem sırasına göre sıralayın.
9. Güncel ve Trend Anahtar Kelimeleri Mevsimsel veya trend olan anahtar kelimeleri ekleyin.
10. İçerik Planlaması Her anahtar kelimeye uygun içerik planları oluşturun.
11. İçerik Oluşturma Kaliteli ve bilgilendirici içerikler üretin.
12. İzleme ve Güncelleme Anahtar kelime performansını düzenli olarak izleyin ve gerektiğinde güncellemeler yapın.

 

Rekabet analizi ve anahtar kelime araştırması sayesinde web sitelerinin arama motorları tarafından daha güvenilir olarak görünebilmesi mümkün olacaktır. Alınan SEO hizmeti sayesinde farklı arama motorları için farklı anahtar kelimelerin kullanımı da gerçekleştirilebilir. SEO hizmetinin kullanılması sayesinde ayrıca web sitesinin müşterilerinin taleplerine bağlı olarak Google trends gibi araçlardan faydalanabilmesi de mümkün olacaktır.

Rakip Analizinin Yapılması

SEO hizmeti alanında deneyimli olan kişilerden alınması gereken bir hizmet türüdür. Bu hizmetin alınması sırasında SEO konumunun iyileştirilebilmesi için SEO paketi içerisinde yer alan özelliklere dikkat edilmesi gerekir. Web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmesi ve rakipleri ile rekabetinde bir adım öne geçebilmesi için SEO paketleri içerisinde rakip analizinin yer alması da gerekir.

Rakip analizi e-ticaret sitelerinin ihtiyaç duymuş olduğu bir hizmet olduğu gibi diğer web sitelerinin de ihtiyaç duymuş olduğu bir hizmettir. Rakip analizi hizmeti sayesinde rakiplerinizin Google arama motorlarında nasıl öne çıktığının analiz edilmesi sağlanabilir. Rekabet halinde olduğunuz web siteleri arama motorlarında üst sıralarda yer alıyor ise arama motorlarında üst sıraya çıkabilmek için hangi yöntemleri kullandıklarının incelenmesi sizin de arama motorlarında üst sıralara çıkmanızı sağlayacaktır.

SEO hizmeti içerisinde yer alan rakip analizi sayesinde Google arama motorunda rakiplerin belirlenmesi sağlanır. Rakiplerin analiz edilmesinin ardından bu rakiplerin kullanmış olduğu tekniklerin incelenebilmesi de mümkün olacaktır. Alınan hizmet sayesinde rakiplerin sahip olduğu  backlink paketleri ve başarılı olduğu anahtar kelimeler kolayca tespit edilebilir. Rakiplerin kullanmış olduğu ve başarıyı yakalamasını sağlayan bu tekniklerin kullanılması sayesinde web sitenizin rakipler ile mücadele edebilir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

E-Ticaret Sitesine Seo
E-Ticaret Sitesine Seo

Site İçi SEO Optimizasyonu

Web sitelerinin SEO uyumlu olabilmesi için bazı özelliklere sahip olması gerekir. Arama motoru optimizasyonu gerçekleştirilebilmesi ve uyumlu içeriklerin hazırlanabilmesi sayesinde web sitelerinin başarılı olabilmesi mümkün olacaktır. Arama motoru optimizasyonunun sağlanmasına rağmen web sitesinin ihtiyaç duymuş olduğu başarıyı sağlayamaması durumunda site içi SEO optimizasyonunun gerçekleştirilmesi gerekir. Site için SEO optimizasyonu sayesinde SEO çalışmalarının web sitesine daha faydalı olması sağlanacaktır.

Site içi SEO optimizasyonu hizmeti sayesinde web siteleri içerisinde yer alacak linklerin belirlenmesi sağlanabilir. Linklerin belirlenmesinin ardından ürün başlıklarının ve kategori geçişlerinin sorunsuz bir şekilde oluşturulabilmesi de mümkün olacaktır. Site içi optimizasyonu sayesinde arama motorlarında başlıkların ve web sitesinde yer alan açıklamaların daha üst sıralarda görülebilmesi mümkün olacaktır. Site içi SEO optimizasyonu sayesinde web sitesi içerisinde yer alan ve kullanıcıların siteyi ziyaret edebilmesi için eyleme geçmelerini sağlayan cümlelerin kullanılması gerekir.

Teknik SEO Çalışması

Web sitelerinin SEO konumlarının iyileştirilebilmesi için teknik SEO çalışmasının gerçekleştirilmesinde fayda vardır. Teknik SEO çalışması sayesinde web sitelerinin ve e-ticaret sitelerinin ihtiyaç duymuş olduğu sıralamalara sahip olabilmeleri mümkün olacaktır. İnurdemirel SEO hizmetleri web sitenizin ihtiyaç duymuş olduğu tüm teknik SEO sürecinin yönetilmesini sağlar.

Teknik SEO sürecinin yürütülmesi sayesinde sitelerin arama motorları tarafından belirlenen kurallara uygun şekilde optimize edilmesi sağlanır. Web sitelerinin optimizasyonu gerçekleştirilirken arama motoru botları sayesinde web sitesinin sorunsuz şekilde çalışıp çalışmadığı tespit edilebilir. Ayrıca web siteleri içerisinde mobilin kullanımı için gerekli adımların atılması ve site içerisinde yer alan yönlendirmelerin yapılması sayesinde de web sitelerinin arama motorlarının belirlemiş olduğu yönergelere uygun olması sağlanabilir.

Mobil Uyumlu Web Siteleri

E-ticaret sitesine SEO hizmetlerinin kullanılması sayesinde web sitelerinin mobil uyumlu hale getirilmesi sağlanabilir. Arama motorlarında kullanılacak olan kelimelerin doğru şekilde analiz edilmesi ve sitelerin arama motorları ile uyumlu hale getirilmesi sayesinde web siteleri arama motorlarında üst sıralara tırmanacaktır. Web sitesini SEO konumunun iyileştirilebilmesi ve arama motorlarında üst sıralara çıkabilmesi için mobil uyumlu olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir.

Akıllı telefonlar ve tabletlerin kullanımının artması ile mobil uyumlu web sitelerine daha fazla ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Özellikle mobil cihazlar üzerinden e-ticaret sitelerinin daha fazla ziyaret edildiği bilindiğinden e-ticaret sitelerinin mobil uyumlu olması sayesinde daha fazla organik trafiğe sahip olabilmesi mümkün olacaktır.

Mobil uyumlu e-ticaret sitelerinin tasarlanması sayesinde sitelerin yüklenme hızının arttırılabilmesi de mümkün olacaktır. Alanında deneyimli olan kişiler tarafından sunulan SEO hizmeti sayesinde web sitelerinin masaüstü ve mobil versiyonları için aynı adresin kullanılması sağlanır. Sunulan hizmet içerisinde Google tarafından belirlenen mobil uyumlu sitelerin nasıl olması gerektiği yönergesine uyumlu şekilde hizmetin sunulması sağlanır.

Mobil uyumlu web sitelerine geçiş yapılması durumunda web sitelerinin hem bilgisayarlar hem de akıllı cihazlardan erişilebilir olması mümkün olacaktır. SEO konumunun iyileştirilebilmesi için mobil uyumlu web sitelerinin içeriklerinin ilgi çekici olması da sağlanabilir. Tüm SEO sürecinde alanında deneyimli olan kişilerden alınan hizmet sayesinde web siteleri arama motorlarında hızlıca üst sıralara tırmanacaktır.

E-Ticaret Sitesine Seo
E-Ticaret Sitesine Seo

Site Hızının Optimizasyonu

E-ticaret sitesine SEO hizmeti alınması sayesinde e-ticaret sitesinin daha hızlı şekilde yüklenebilmesi mümkün olacaktır. Web sitelerinin yavaş yüklenmesi durumunda siteyi ziyaret etmekten vazgeçen kişi sayısı oldukça yüksektir. E-ticaret sitesi içerisinde yer alan ürün ve hizmetlerin satışını gerçekleştirebilmesi için siteyi ziyaret eden her bir kişinin gerçekleştirmiş olduğu işlemler oldukça önemlidir.

Site hızının optimizasyonu için temel alınacak başlıca etkenler şu şekilde:

Adım Açıklama
1. Site Hızı Analizi Mevcut hızı belirlemek için araçlar (Google PageSpeed Insights, GTmetrix, WebPageTest) kullanın.
2. Optimize Edilecek İçerikler Büyük resimler, gereksiz JS/CSS dosyaları gibi yavaş yüklenen içerikleri tespit edin.
3. Görsel Optimizasyon Resimleri sıkıştırın, WebP formatına dönüştürün, lazy loading kullanın.
4. CDN Kullanımı İçerik dağıtım ağı (CDN) kullanarak sunucu yükünü azaltın ve hızı artırın.
5. Browser Caching Tarayıcı önbelleğini kullanarak tekrar ziyaret edilen sayfaların hızını artırın.
6. Minify JS/CSS JavaScript ve CSS dosyalarını küçültün ve sıkıştırın.
7. HTTP/2 Kullanımı HTTP/2 protokolünü kullanarak çoklu bağlantılarla daha hızlı yüklemeler sağlayın.
8. Mobil Dostu Tasarım Responsive tasarım ve AMP sayfaları kullanarak mobil hızı artırın.
9. HTML, CSS ve JS Sıkıştırma Gereksiz boşlukları kaldırarak HTML, CSS ve JS dosyalarını sıkıştırın.
10. Sık Sık Güncelleme Web sitenizin içeriğini ve teknolojisini düzenli olarak güncelleyin.
11. Kaliteli Hosting Hızlı ve güvenilir bir hosting sağlayıcısı seçin.
12. Düzenli Bakım Veritabanını temizleyin, kötü bağlantıları düzeltin ve güncel tutun.
13. Test ve İzleme Site hızını düzenli olarak test edin ve iyileştirmelerin etkisini izleyin.

 

E-ticaret sitesi içerisinde organik trafiğin yoğunlaşması durumunda web sitesinin yavaşlaması gibi problemlerle karşılaşılabilir. Alınan SEO hizmeti sayesinde web sitesinin müşteri trafiğinin yoğunlaşması durumunda sitenin yavaşlaması gibi problemlerin önüne geçilebilir. Web sitesinin hızlandırılması sayesinde SEO konumunun iyileştirilmesi ve sitenin daha fazla kişi tarafından ziyaret edilebilmesi mümkün olur.

İlgili Yazılar
Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Zorunlu alanlar işaretlenir *