SEO ve PPC Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2023

in65

SEO ve PPC iki farklı pazarlama stratejisi olarak ele alınır. Her ikisinin de uygulanması esnasında dikkat edilmesi gereken etkenlere ve çeşitli avantajlara sahip olduğu bilinir. Hangi stratejinin internet siteniz için en uygun olduğuna karar vermekte zorlanıyorsanız iki stratejiyle ilgili de inceleme yapmalısınız.

 

SEO ve PPC Nedir?

SEO ve PPC stratejileri ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız öncelikle her iki stratejiyi de ayrı şekilde ele almanız gerekir. SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu, internet sitesinin oluşturulmasından sonraki süreçte organik arama sonuçlarında üst sırada yer almayı sağlamak amacıyla yapılır.

 

SEO çalışmaları ile elde edilen avantajlar oldukça uzun bir listeye sahiptir. SEO çalışmaları kapsamlı ve uzun vadeli iyileştirmeler sağlar. Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almak adına yapılan çalışmaların tamamı SEO olarak ele alınır.

 

Arama sonuçlarını iyileştirmek adına tercih edilebilecek tek strateji SEO değildir. Ancak belirli stratejilerin bir arada kullanılması ile önemli bir avantaj yaratıyor olması sebebiyle tercih edilir.

 

SEO ile elde edilen avantajlar uzun bir listeye sahip olsa da en önemli avantaj organik ziyaretçi kitlesini arttırıyor olmasıdır. SEO çalışmaları içerisinde tasarımdan içerik üretimini, internet sitesi teknik detaylarından kullanıcı ziyaretini daha verimli hale getirecek stratejilere kadar pek çok farklı çalışma bulunur.

 

SEO ile ilgili dile getirilmesi gereken en önemli bilgilerin arasında ise mutlaka profesyonel şekilde ele alınması gerektiği vardır. SEO ile ilgili uzmanlar tarafından, İnurdemirel ile verilen SEO çalışmaları, internet sitenizin üst sıralarda yer alması konusunda çok önemli bir rol oynar. Analizler sayesinde rakiplerinizi geride bırakmanıza yardımcı olur.

 

PPC Nedir?

İnternet kullanımının gelişmesiyle birlikte internet siteleri oldukça uzun bir listeye sahip hale gelmiştir. Günümüzde tercih edilen pek çok farklı internet sitesi olduğunu söylemek gerekir. İnternet sitelerinin hemen her sektörde hizmet sunuyor ve geniş bir listeye sahip hale geliyor olması ise sektörler arası rekabeti arttırmıştır.

 

Sektörler arası rekabetin artması internet kullanımını daha profesyonel hale getirmeye yol açmıştır. Günümüzde rakiplerini geride bırakmak ve sektörler rekabette öne çıkmak isteyen markalar çeşitli stratejilerden faydalanır.

 

SEO ve PPC  gibi stratejilerin tamamı internet sitelerinin dijital ortamda görünür hale gelmelerini sağlamak amacıyla tercih edilir. Yoğun bir ilgi gören bu gibi stratejilerin hangisinin sizin için uygun olduğuna karar vermekse her zaman çok kolay olmayabilir. En doğru strateji ve başarılı analizler ile internet sitenizi öne çıkarmak istiyorsanız İnurdemirel tarafından verilen hizmetleri tercih edebilirsiniz.

 

PPC ve SEO ile ilgili yapılan pek çok araştırma ve karşılaştırma olsa da her iki terimi de detaylı şekilde incelemeden karşılaştırma yapmak doğru olmaz. PPC ; tıklama başına ödeme kelimelerinin kısaltılması ile oluşturulmuş bir terimdir. Bu stratejide şirketler anahtar kelimelere teklif verir. Böylelikle arama sonuçlarının en üstüne çıkmaları sağlanır. PPC için bir reklam modeli olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

 

Google gibi arama motorları reklam veren işletmelerin ne kadar ödeme istediklerini belirtmekle yükümlüdür. Buna bağlı olarak her kullanıcı başına reklamlarına tıkanmasıyla birlikte ücret sağlar.

 

Reklamlar arama sonuçlarında organik listelerden üstte yer alır. Fakat bu durum PPC’in en başarılı internet sitesi stratejisi olduğunu göstermez. Tıpkı SEO gibi PPC stratejisini kullanarak çeşitli avantajlar elde edebileceğiniz gibi birtakım dezavantajları da bulunur.

 

Bunlardan hareketle SEO ve PPC ile bir tablo yapılacak olursa:

Özellik SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) PPC (Ücretli Reklamcılık)
Tanım Organik arama sonuçlarında web sitenizin görünürlüğünü artırmayı amaçlar. Reklam veren, reklamlarını belirli anahtar kelimelerle ilişkilendirerek hızla web trafiği çekmeyi amaçlar.
Maliyet Genellikle uzun vadeli bir stratejidir ve maliyeti daha düşüktür. Anlık sonuçlar almanıza yardımcı olabilir, ancak daha pahalıdır. Her tıklama için ücret ödersiniz.
Sonuç Hızı Sonuçlar genellikle uzun vadeli ve zaman alır. Anında sonuçlar alabilirsiniz. Kampanyayı hızla başlatabilirsiniz.
Tıklama Kalitesi Organik tıklamalar genellikle daha yüksek kalitededir ve daha fazla güvenilir kullanıcılar getirebilir. Tıklamaların kalitesi, reklam metinleriniz ve hedef sayfalarınıza bağlıdır.
Görünürlük Organik arama sonuçlarında üst sıralara yükseldiğinizde, uzun vadeli ve sürekli bir görünürlük sağlarsınız. Reklamlarınız yayınlandığı sürece görünürlük elde edersiniz.
Yönetim Zorluğu Sürekli izleme ve iyileştirmeler gerektirir, ancak bir kez yapılandırıldığında otomatik olarak çalışabilir. Kampanyaların sürekli olarak yönetilmesi ve optimizasyon gerektirir.
Rekabetçilik Rekabetçi anahtar kelimelerde sıralama zorlu olabilir. Reklam rekabeti anahtar kelimenin rekabetine bağlıdır.
Uzun Vadeli Yatırım Uzun vadeli bir yatırım olarak düşünülmelidir ve sürdürülebilir trafik sağlar. Kısa vadeli sonuçlar alabilirsiniz, ancak kampanya durduğunda trafiği kaybedebilirsiniz.
Bağımsızlık Dış faktörler (örneğin, arama algoritma güncellemeleri) organik sıralamaları etkileyebilir. PPC kampanyalarınız doğrudan sizin tarafınızdan kontrol edilir.
Mevcut Kaynaklar Uzun vadeli bir strateji olduğu için zaman ve içerik oluşturma kaynakları gerektirir. Reklam bütçenizi ve reklam materyallerinizi yönetmek için kaynaklar gerektirir.
Dönüşüm İzleme ve Analiz Dönüşümleri izlemek daha karmaşıktır ve SEO ile dönüşümler arasındaki ilişki daha az açıktır. Dönüşümleri daha doğrudan izleyebilir ve kampanya sonuçlarını daha hızlı analiz edebilirsiniz.

 

Seo Ve Ppc
Seo Ve Ppc

SEO ile Elde Edilecek Avantajlar Nelerdir?

İnternet sitesini görünür hale getirmek ve kurumsal bir kimlik kazanmak isteyen bütün internet sitesi sahipleri SEO ve PPC ile ilgili araştırmalarla yapıyor. SEO stratejisinin ne olduğu anlaşıldıktan sonra bu strateji ile elde edilecek avantajlara listelemek gerekiyor. Böylelikle bir seçim yapmak çok daha kolay hale geliyor.

 

Kapsamlı ve uzun vadeli bir çalışma dizisi olan SEO, internet sitenizi pek çok açıdan öne çıkartır. Organik ziyaretçi kitlenizi arttırır. Tercih edilme ihtimalinin çok daha yüksek olmasını sağlar. SEO ile elde edeceğiniz avantajlar arasında:

 

  • Tasarruf: SEO çalışmaları uzun vadede tasarruf sağlar. Maliyetinin çoğu zaman sabit olması gelir ve gider tablonuzda sürprizlerle karşılaşmanızı engel olur. SEO çalışmalarının maliyetleri arasında teknik denetimler ve içerik yazma bulunur. Bunun haricinde SEO ekonomik açıdan sizleri uzun vadede zorlamayacak bir strateji ve çalışma bütünüdür.
  • İletişim: Eğer internet sitenizi daha verimli hale getirmek için SEO’yu tercih ediyorsanız ziyaretçileriniz ile doğrudan ilişki kurabilirsiniz. Hedef kitlenizin okumaktan zevk aldığı konularda kaliteli ve faydalı içerik üretimi yapmanız güvenilir bir kaynak haline gelmenizi sağlar. Bunun yanı sıra üretimini yaptığınız her kaliteli içerik sizi bir adım öne çıkartacaktır. Potansiyel ziyaretçi kitleniz ile iletişim halinde kalmak rekabette öne çıkmanızı ve rakiplerinizi geride bırakmanızı sağlar.

 

SEO’nun Dezavantajları Nelerdir?

Profesyonel şekilde ele alındığı takdirde SEO başarılı bir strateji olabilir. Fakat bu durum SEO çalışmalarının hiçbir dezavantajı olmadığını göstermez.

 

  • Süre: SEO çalışmaları uzun zaman alır. Çalışmalar hemen tamamlanıyor olsa bile sonuçları görmek için uzun süre beklemeniz gerekebilir. Organik arama trafiğini arttırmak için beklemeniz gereken minimum süre 2 ile 3 ay arasında değişkenlik gösterir.
  • Komplike: SEO çalışmaları komplike bir sisteme sahiptir. Dolayısıyla herkes tarafından kolaylıkla hayata geçirebilecek kadar basit değildir. Zaman alır ve mutlaka profesyonellik ister.

 

PPC ile Elde Edilecek Avantajlar Nelerdir?

SEO ve PPC  stratejileri arasında hangisinin internet siteniz için en uygun olduğuna karar vermeye çalışıyorsanız PPC ile elde edeceğiniz avantajları incelemelisiniz.

  • Hız: PPC ile elde edeceğiniz sonuçlar çok daha hızlı olacaktır. SEO ile ayrıldığı en önemli konu zamandır. Stratejiyi uygulamaya başladığınız andan yalnızca birkaç dakika sonra bile sonuçları alabilirsiniz.
  • Analiz: PPC aracılığıyla yapılan analizlerin tamamı ayrıntılı ve kapsamlıdır. Tıklama başına ödeme olarak da adlandırılan bu strateji hızlı ve verimli olarak bilinir. Dolayısıyla kısa süre içerisinde sonuç almak istiyorsanız sizler için eşsiz bir seçenek olabilir.
Seo Ve Ppc
Seo Ve Ppc

PPC’nin Dezavantajları Nelerdir?

PPC kendine ait avantajları olsa da tıpkı SEO gibi dezavantajlar da yaratabilir. Stratejiler arasından tercih yapmaya çalışırken her ikisi ile ilgili de hem avantaj hem de dezavantaj listesini incelemeniz önerilir. Ancak bu şekilde kendiniz için en ideal yöntemi bulabilirsiniz.

 

PPC’nin dezavantajları arasında;

  • Maddi açıdan zorlayıcı: PPC kullanmak için para harcamanız gerekir. Yatırım yapmadan PPC stratejisini hayata geçiremezsiniz. Bunun yanı sıra strateji optimize edilene kadar birkaç ay boyunca kara geçme ihtimaliniz çok düşük olacaktır.
  • Yüksek maliyet: PPC maliyetleri giderek artar. Reklamlarınız ne kadar artarsa maliyetleriniz de aynı istikrarı da artmaya devam eder. Rakipleriniz stratejilerinizi optimize edecek ve teklifleri artıracaktır. Eğer rekabetin içerisinde kalmakla rakiplerinizi geride bırakmak istiyorsanız onlardan daha fazla ödeme yapmanız gerekir.

 

Dolayısıyla SEO ve PPC  neredeyse aynı amaç için gerçekleşiyor olsa da gerçekleşme sistemi açısından tamamen farklı iki stratejidir. Kendilerine dair avantajları ve dezavantajları bulunur. Hangi sistemin sizin için daha uygun olduğuna karar vermek adına mutlaka iki sistemi de detaylı bir şekilde incelemeniz önerilir. Böylelikle markanızın kurumsal kimliğini arttırabilir ve ziyaretçi kitlenizin yükselmesini sağlayabilirsiniz.

İlgili Yazılar
Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Zorunlu alanlar işaretlenir *