SEO ve SEM Arasındaki Fark Nedir? 2023

in43

SEO ve SEM arasındaki fark bir internet sitesinin arama motoru optimizasyonu deneyiminin daha başarılı hale gelmesi için önemli bir rol oynuyor. Her iki terimde internet sitelerinin başarısı adına önemli. Ancak bu iki terimin birden farklı özellikleri olduğu ve birbirleriyle karıştırılmaması gerektiğini de söylemek gerekiyor.

SEO ve SEM Nedir, Aynı mıdır?

SEM ya da Search Engine Marketing, arama motoru pazarlaması amacıyla kullanılır. Bu amaç ile yapılan çalışmaların bütününe verilen isimdir. SEO ya da Search Engine Optimization ise arama motorunda daha üst sıralarda yer almayı sağlayan çalışmaların bütünüdür. Bu iki terim birbirlerine benzerlik gösteriyor olsa da işlevleri tamamen farklıdır. Firmaların istek ve ihtiyaçlarına göre her iki uygulamada ayrı şekilde birden fazla fayda sağlayabilir.

SEO ve SEM uygulamaları internet sitelerine ve işletmelere yönelik artı değer sağlayıcı özelliktedir. Ancak mutlaka doğru şekilde planlamaları ve değer sağlayıcı özelliklere sahip olmaları gerekir. Aksi takdirde başarı değil başarısızlık getirmeleri kaçınılmaz olur. SEO ve SEM  çalışmaları ile başarı elde etmek için İnurdemirel SEO hizmetleri tercih edilebilir.

 

SEO ve SEM Arasındaki Farklar Nelerdir?

Maliyet SEO ve SEM arasındaki fark listesinin başında yer alır. SEO çalışmalarında gerekli maliyet daha düşük tutulur. Ancak SEM çalışmaları için bu durum geçerli değildir. SEM çalışmalarında maliyet yüksek olabilir.

SEO ve SEM arasındaki farklar şu şekilde sıralanabilir:

Özellik SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) SEM (Arama Motoru Pazarlama)
Tanım Organik arama sonuçlarında web sitenizin görünürlüğünü artırmayı amaçlar. Ücretli reklamlarla arama sonuçlarında web sitenizin anında görünürlüğünü artırmayı amaçlar.
Maliyet Genellikle uzun vadeli bir stratejidir ve maliyeti daha düşüktür. Anlık sonuçlar almanıza yardımcı olabilir, ancak daha pahalıdır. Her tıklama için ücret ödersiniz.
Sonuç Hızı Sonuçlar genellikle uzun vadeli ve zaman alır. Anında sonuçlar alabilirsiniz. Kampanyayı hızla başlatabilirsiniz.
Tıklama Kalitesi Organik tıklamalar genellikle daha yüksek kalitededir ve daha fazla güvenilir kullanıcılar getirebilir. Tıklamaların kalitesi, reklam metinleriniz ve hedef sayfalarınıza bağlıdır.
Görünürlük Organik arama sonuçlarında üst sıralara yükseldiğinizde, uzun vadeli ve sürekli bir görünürlük sağlarsınız. Reklamlarınız yayınlandığı sürece görünürlük elde edersiniz.
Yönetim Zorluğu Sürekli izleme ve iyileştirmeler gerektirir, ancak bir kez yapılandırıldığında otomatik olarak çalışabilir. Kampanyaların sürekli olarak yönetilmesi ve optimizasyon gerektirir.
Rekabetçilik Rekabetçi anahtar kelimelerde sıralama zorlu olabilir. Reklam rekabeti anahtar kelimenin rekabetine bağlıdır.
Uzun Vadeli Yatırım Uzun vadeli bir yatırım olarak düşünülmelidir ve sürdürülebilir trafik sağlar. Kısa vadeli sonuçlar alabilirsiniz, ancak kampanya durduğunda trafiği kaybedebilirsiniz.
Bağımsızlık Dış faktörler (örneğin, arama algoritma güncellemeleri) organik sıralamaları etkileyebilir. PPC kampanyalarınız doğrudan sizin tarafınızdan kontrol edilir.
Mevcut Kaynaklar Uzun vadeli bir strateji olduğu için zaman ve içerik oluşturma kaynakları gerektirir. Reklam bütçenizi ve reklam materyallerinizi yönetmek için kaynaklar gerektirir.
Dönüşüm İzleme ve Analiz Dönüşümleri izlemek daha karmaşıktır ve SEO ile dönüşümler arasındaki ilişki daha az açıktır. Dönüşümleri daha doğrudan izleyebilir ve kampanya sonuçlarını daha hızlı analiz edebilirsiniz.

 

 

SEM Çalışmalarında Maliyet Neden Yüksektir?

SEO ve SEM arasındaki fark denildiğinde akla öncelikle maliyet gelir. SEM çalışmalarında maliyet daha yüksektir. Buna sebep olan en temel etken ise sektörlerde kullanılan anahtar kelime fiyatlarının kullanım yoğunluğuna göre sürekli olarak değişiyor olmasıdır. Eğer bir anahtar kelime kullanıcılar tarafından sürekli ve sık şekilde kullanılıyorsa maliyeti artış gösterir. SEO uygulamalarında bu gibi bir durum söz konusu olmaz, anahtar kelime ücretleri sabit kalır.

Seo Ve Sem
Seo Ve Sem

Geri Dönüşüm

SEM Uygulamaları reklam ağırlıklı uygulamaları içerir. Bu durum etki süresinin çok daha hızlı olmasını sağlar. Doğru planlama ve çalışma sayesinde hedef kitleye anında ulaşılabilir. Bu durum SEM çalışmalarının tercih edilmesini sağlayan en önemli özelliklerinden biridir.

SEO çalışmalarının pek çoğu ileriye dönük çalışmalardır. Bunun yanı sıra SEO çalışmalarının etki süresi SEM kadar hızlı gerçekleşmez. Dolayısıyla SEO ve SEM arasındaki fark listesine eklenebilecek bir diğer önemli faktör geri dönüşüm hızıdır.

SEO çalışmaları SEM çalışmaları ile karşılaştırıldığında daha geniş kapsamlı ve uzun vadeli çalışmalar olduğu görülür. Bu durumun hem avantajlı hem de dezavantajlı olduğunu söylemek gerekir.

 

Ulaşılabilirlik

Müşteri alışkanlıklarında yüksek oranda yapılan aramalara anında ulaşma güdüsü önemli bir rol oynar. Kullanıcılar satın alınması planlanan mal ya da hizmete yaptıkları araştırmalar ile daha hızlı şekilde ulaşmayı talep ederler.

Bu durum göz önünde bulundurulduğunda SEM çalışmalarının katkısı önemli bir rol oynar. SEM çalışmaları ulaşılabilirlik anlamında daha hızlıdır. Bu doğrultuda arama motorları üzerinde de daha büyük öneme sahip hale gelirler.

Dolayısıyla SEO ve SEM çalışmaları birbirlerine benzerlik gösteriyor olsalar da farklı özellikleri bulunur. Farklı amaçlar için kullanıldıklarını dile getirmek tamamen doğru değildir. Her iki çalışmada arama motorunda daha üst sıralarda yer almaya yardımcı olur. Böylelikle potansiyel ziyaretçi kitlesi artar. İnternet sitelerinin sektörü rekabette öne geçmeleri söz konusu hale gelir.

İleriye dönük ve sürekli bir uygulama gerekiyorsa en ideal seçenek SEO çalışmaları olur. SEO çalışmaları internet sitelerinin uzun vadede daha başarılı ve etkili olmalarını sağlar. Ancak hedef kitleye en hızlı şekilde ulaşmak isteyenlerin tercihi SEM olmalıdır.

SEO ve SEM uygulama ve çalışmaları birbirinden farklı olsalar da her ikisi de işletmelerin internet ortamında hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olur. Sektörler arası rekabette internet sitelerini öne geçirirler.

SEO ya da SEM çalışmalarından hangisinin sizin internet siteniz için uygun olduğuna karar veremiyorsanız İnurdemirel tarafından verilen hizmetleri inceleyebilir ve profesyonel yardım alabilirsiniz.

Seo Ve Sem
Seo Ve Sem

Sürdürülebilirlik

SEO ve SEM olarak adlandırılan bu iki farklı çalışmanın temel farklarından biri sürdürülebilirliktir. SEO, bütçenize bağlı olan reklamlardan farklı olarak uzun vadede sürdürülebilir çalışmaları kapsar. Eğer internet sitenizin trafiğini SEO ile yükseltirseniz uzun süre boyunca arama motorunuz üst sıralarında yer alabilirsiniz. Fakat bu durum SEM için tamamen geçerli değildir. SEM çalışmaları ile arama motorunun üst sıralarında yer almak bütçeniz ile doğru orantılı olarak değişir.

SEM çalışmalarıyla arama motorunun üst sırasında yer almak istiyorsanız o kadar çok para harcamanız gerekir. SEO çalışmalarında ise kurallara uygun şekilde kurulan sitelerin kalıcı olduğunu dile getirmek gerekir. Dolayısıyla bu açıdan SEO ve SEM birbirinden farklıdır.

 

Hedef Kitle

SEM çalışmaları reklamlarınızın ne zaman göstermek istediğinize veya hangi konumda bulunmasını talep ettiğinize göre seçenekler sunar. Bu durum hedef kitlenizi daha belirgin bir şekilde belirliyor olmanıza yardımcı olur. Ancak SEO çalışmalarında bu durum söz konusu olmaz.

SEO çalışmalarında anahtar kelimeler oluşturulur ve geniş çaplı içerikler yaratılır. Elbette SEO çalışmaları ile de hedef kitle oluşturulur. Fakat SEM aracılığı ile oluşturulan hedef kitle çok daha kesin hale gelir.

Dolayısıyla SEM ve SEO çalışmalarının temel farkları arasında hedef kitle oluşturmak bulunur. Hedef kitleyi daha kesin bir şekilde oluşturmayı talep ediyorsanız SEM çalışmalarınız sizin için ideal olabileceğini söylemek gerekir. SEM ve SEO çalışmaları birbirleri ile benzer olsalar da birkaç farklı adım sayesinde kesin bir ayrılık yaşayabilirler. Dolayısıyla başarılı bir internet sitesi için her iki çalışma ile ilgili de bilgi sahibi olmak gerekir.

SEM Nedir?

SEM ya da Search Engine Marketing tıpkı SEO gibi arama motorlarında internet sitenizin üst sıralarda gözükmesini sağlar. Ancak SEO’dan farklı olarak SEM, ücretli reklam etkinliklerini ifade eder. Hızlı bir dönüş alıyor olması sebebiyle internet sitelerinin potansiyel ziyaretçi kitlelerini arttırmalarına yardımcı olur.

SEM ile elde edilen faydalar arasında;

  • Hızlı bir şekilde siteye trafik çeker,
  • Potansiyel müşteri kitlesinin artmasını sağlar,
  • İnternet sitenize uğrayan ziyaretçi sayısında belirgin bir artış meydana getirir,
  • Hızlı sonuçlar yaratır,
  • Hedeflenen anahtar kelimelerin verimli şekilde çalışmasını sağlar,
  • İşletmenin hızlı şekilde ileriye doğru adımlar atmasına yardımcı olur.

SEM çalışmaları ile elde edilen avantajlar göz önünde bulundurulduğunda SEO ile oldukça benzer olduğu görülebilir. SEO ve SEM arasındaki fark olarak ele alınabilecek en önemli etken hızdır. SEO ileriye dönük ve verimli çalışmalar adına başarı sağlar. Ancak SEM çalışmaları kadar hızlı bir etki yaratmaz.

Potansiyel ziyaretçi kitlesinin kısa süre içerisinde belirgin bir artış yaşaması gerektiği durumlarda SEM çalışmaları tercih edilmelidir. SEM çalışmalarıyla kısa süre içerisinde siteye yoğun bir trafik akışı gerçekleşir. Ancak SEO çalışmalarından maliyet açısından daha yorucu olabileceğini söylemek gerekir.

SEO ve SEM arasındaki farklar ince bir çizgiye sahiptir. SEO, site içi ve site dışı farklı stratejiler kullanır. Böylelikle organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer almayı amaçlar. SEM çalışmalarında ise bu durum konum ve görünürlüğü arttırmak için ücretli reklamcılık ve pazarlama stratejileriyle kendini gösterir.

Özetle SEO ve SEM arasındaki fark maliyet, vade ve sonuç olarak 3 temel şekilde ele alınabilir. Her iki çalışmada internet sitesinin arama optimizasyonunu başarısını sağlar. SEM ya da SEO arasından tercih yapmaya çalışırken internet sitenizi istek ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmanız gerekir.

 

İlgili Yazılar
Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Zorunlu alanlar işaretlenir *