SEO İçin Etkili Stratejiler 7 Büyük Strateji

in53

SEO için etkili stratejiler internet sitenizin üst sıralarda yer almasını sağlarken görünürlüğünü arttırır. İnternet sitelerinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda tercih edebilecekleri farklı SEO stratejileri bulunur.

İnternet kullanımının artmasıyla birlikte internet sitelerinin sayısı da büyük bir artış yaşadı. Bu durum görünür olmak isteyen internet sitelerinin yalnızca e-ticaret siteleri olmadığını gösterdi. İnternet üzerinden satış yapmıyor olsanız dahi görünür hale gelmek için arama motorunda üst sırada bulunmanız gerekiyor. Yapılan çok sayıda araştırma kullanıcıların üst sıralarda yer alan internet sitelerini tercih ettiğini gösteriyor.

SEO olarak adlandırılan çalışmaların bütünü farklı stratejiler kullanarak gerçekleşiyor. Gerçekleşen çalışmalar aracılığıyla internet siteleri arama motorunda daha üst sıralarda yer alıyor. Eğer SEO acısından uygun bir internet sitesine sahipseniz ziyaretçi akışınız organik yollarla kısa sürede artıyor.

Seo Için Etkili Stratejiler
Seo Için Etkili Stratejiler

Sayfa Hızını Arttırmak – SEO için etkili stratejiler

SEO çalışmaları içerisinde bulunan farklı yol ve yöntemler var. Temelde strateji olarak ele alınan bu çalışmaların başında ise sayfa hızını artırmaya yönelik yapılan çalışmalar geliyor.

Temelde bir teknoloji olarak ele alınan internet insan hayatındaki çok sayıda alışkanlığı değiştirdi. Davranışlarda da büyük değişikliklere sebebiyet verdi. İnternetin hızlı bir akış sunuyor olması insanların daha sabırsız hale gelmelerine yol açtı. Bu durum kullanıcılar tarafından ziyaret edilmek isteyen internet sitelerinin hızlı olması gerektiğini gösteriyor.

Eğer internet siteniz açılırken kullanıcılar beklemek zorunda kalıyorsa bu durum sizin için olumsuz bir özellik olacaktır. Kullanıcı açısından başarılı deneyim sunan internet sitelerinin sayfa hızlarının yüksek olması gerekir. SEO deneyiminizi daha üst bir düzeye çıkartmak istiyorsanız izlemeniz gereken ilk ve en önemli strateji sayfa hızınızı artırmak olmalıdır.

İnurdemirel sayesinde elde edeceğiniz SEO çalışmaları açılma hızı açısından zengin ve etkileyici bir siteye sahip olmanızı sağlar. SEO çalışmaları sayesinde çeşitli araçlar kullanılır ve böylelikle sayfa hızı analiz edilir. Sayfa hızını arttırmak için;

 

 • Tarayıcı önbelleğini etkinleştirmek,
 • Kullanılmayan komut dosyalarını kaldırmak,
 • Sunucu yanıt süresini 200 ms’ye kadar azaltmak,
 • Html, CSS, JavaScript, dosya boyutlarını 15 kB’ın altında tutmak,
 • 100 kB’in altında resimler seçmek önerilir.

 

Link Oluşturmak

Link oluşturmak SEO için etkili stratejiler arasında yer alıyor. İçeriklerinize kendi linklerinizi veya diğer sitelerin linklerini eklemek; backlink paketleri olarak adlandırılıyor. Backlink çalışmaları en başarılı SEO stratejileri arasında yer alıyor.

 

Backlink çalışması yapmadan önce çalışmanın verimini arttıracak etkenlere göz atmalısınız. Bu faktörler arasında;

 • Kullanıcıların linke tıkladıklarında hangi sayfaya yönlendirilecek eklerini anlamaları gerekir. Bunun için herhangi bir açıklama yapmadan backlink vermemeye çalışmalısınız. Bunun yerine açıklayıcı metni linkler uygulamak daha doğru olacaktır.
 • Kaynak olarak kullandığınız verilerin tamamının güncel olduğundan emin olmaya çalışın. Güncel olmayan veriler sunmak SEO çalışmalarının verimini de başarısını düşürür.
 • İçerikte verdiğiniz linkin güvenilir bir kaynaktan olması önemlidir. Eğer bir siteye link veriyorsanız sitenin güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde bu durum kendi internet sitenizin de güvenilirliğini düşürür.
 • Link verdiğiniz sitelerin Google tarafından taranmasını önlemek istiyorsanız harici linklerde rel=”nofollow” özelliğini kullanabilirsiniz.
 • Sitede geçirilen süreyi arttırmak için bir sayfadan diğerine dahili linkleri kullanabilirsiniz.

 

İnternet Sitesini Mobil İçin Optimize Etmek

SEO için etkili stratejiler arasında bulunan ve önemli olan bir diğer strateji ise mobil için optimize edilmiş internet sitesine sahip olmaktır. Dünya genelinin %67‘sini mobil kullanıcılar oluşturur. Dolayısıyla bir internet sitesini görünür kılan en geniş kitle mobil kullanıcılardır.

 

Kendi açınızdan düşündüğünüzde yaptığınız pek çok araştırma için telefonunuzu kullanıyor olduğunuzu fark edebilirsiniz. Ziyaretçileriniz ile empati yapmalı ve internet sitenizi mobil için optimize etmelisiniz. Mobil için internet siteniz optimize etmek sıralamada üst sırada yer almanız konusunda önemli bir rol oynar.

 

Eğer internet siteniz mobil için optimize değilse bu durum. Büyük bir trafik kaybına sebebiyet verir. İnternet sitenizi mobil için optimize ederken;

 • Siteyi HTML ile kodlayın.
 • Açılır pencereleri kullanmayın.
 • Ekran boyutunu göz önünde bulundurarak esnek ve ayarlanabilir bir tasarım tercih edin.
 • Mobil kullanımda klavye olmayacağını göz önünde bulundurarak kolay gezinme sağlayın.

 

Kullanıcı Odaklı, Kaliteli İçerik Oluşturmak

SEO çalışmalarındaki temel amaç arama motorunda üst sıralarda yer almanızı sağlamaktır. Ancak bunun için yapılan çalışmalarda içerik kalitesinin yükselmesi sağlanır. İçerik kalitesinin yükselmesiyle birlikte ziyaretçiler tarafından tercih edilme ihtimaliniz artar. Bu durum otomatik olarak arama motorunda üst sıralara çıkmanızı sağlar.

 

Bunun için;

Kitlenize dayalı bir içerik pazarlama stratejisi elde edin. Bu sayede alakalı içerikler üretmeniz çok daha kolay hale gelecektir.

 • Kullanıcıları sayfanıza doğru sürükleyen ve konuya sadık kalan içerikler oluşturun.
 • Kitlenizin sizden ne istediğini belirleyin, buna yönelik bir plan oluşturun.
 • Kullanıcıların hedeflerini ve isteklerini anlayarak yüksek kaliteli içerikler oluşturun. Yüksek kaliteli içerikler potansiyel ziyaretçilerinizin sadık birer ziyaretçi haline gelmesini sağlar.

 

Anahtar Kelimeleri Uygun Şekilde Kullanmak

Anahtar kelime, SEO için etkili stratejiler listesinin başında gelir. Kullanıcılar herhangi bir konuda araştırma yaparken anahtar kelimeleri kullanır. Anahtar kelimeleri uygun şekilde kullanmak SEO çalışmaların daha etkin ve verimli olmasını sağlar.

 

Anahtar kelimeleri daha etkin şekilde kullanabilmek adına potansiyel ziyaretçi kitlenizi tanımalı ve sizden istediklerini anlamalısınız. Anahtar kelime kullanımını daha verimli hale getirmek için ekstra araçlar kullanabilirsiniz.

 

Gereksiz Kodlardan Kaçınmak

İnternet sitelerinin SEO için başarılı bir çalışma yaparken gözden kaçırdıkları önemli faktörler vardır. Site hızı, arama sıralaması ve kullanıcı deneyimine zarar veren gereksiz kodlar gözden kaçan faktörler arasında yer alır. Gereksiz kodlardan uzak durmak  SEO için etkili stratejiler arasından tercih edebileceğiniz çok önemli bir stratejidir. Bunun için;

 • JavaScript ve CSS’yi ortadan kaldırabilirsiniz. Bu sayede Google hızlı bir şekilde taranır. Organik trafiğiniz daha hızlı şekilde artar.
 • Gereksiz kodları kaldırmak kullanıcı deneyiminin daha başarılı hale gelmesini sağlar.
 • Gereksiz kodları kaldırırken CSS kodunuzu küçültmenin önerilir.
Seo Için Etkili Stratejiler
Seo Için Etkili Stratejiler

Yapısal Veri Hatalarını Düzeltmek

arama motorlarının içeriği anlaması ve taramasına yardımcı olan yapısal veriler, mutlaka uygun şekilde düzenlenmelidir. SEO çalışmaları adına önemli bir rol oynayan yapısal verilerde farklı sebepler dolayısıyla hatalar meydana gelebilir. İnurdemirel SEO hizmetleri yapısal veri hatalarının meydana gelmesine engel oluyor.

 

Kullanıcı deneyimini daha başarılı hale getirmek için yapısal veri hatalarını düzeltmeniz gerekir. Hataları düzeltmek adına izleyebileceğiniz yollar arasında;

 • Google’ın Yapısal Veri Test Aracı’nı kullanın. Bu araç sayesinde yapısal verilerde bulunan hatalar çok daha hızlı şekilde analiz ve tespit edilir.
 • Structured Date Markup Helder aracını kullanın. Böylelikle sitenizdeki yapılandırılmış veriyi daha kolay şekilde biçimlendirmeniz mümkün olur.
 • Biçimlendirme amacıyla yapılan çalışmaları tamamlandıktan sonra sayfaları tekrar test edin. Bu sayede gözünüzden herhangi bir hata kaçması söz konusu olmaz.

 

Dolayısıyla yapısal veri hatalarını düzeltmek SEO için etkili stratejiler arasında yer alır ve oldukça önemlidir. Yapısal veri hatalarının giderilmesi kullanıcı odaklı bir internet sitesine sahip olmanızı sağlar. Böylelikle kullanıcılar internet sitenin hangi bulabilecek ilgili de bilgi bilir. İçeriği arayan kullanıcılara doğru ve nitelikli içerik sunulması, tıklama oranının organik yollar ile artmasını sağlar. SEO için kullanılacak bu gibi stratejiler sayesinde arama motorunda çok daha üst sıralarda yer alabilir ve sıralamanızı koruyabilirsiniz.

İlgili Yazılar
Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Zorunlu alanlar işaretlenir *